+38 (04744) 3-80-06
Optimus nabuerit in regione, notus in Ukraina et in mundi est - Кращий у регіоні, знаний в Україні і світі
Меню

ПРОВОДЖАЄМ КОЛОДІЙ!

За традицією, за сім тижнів до Великодня, настає час попрощатися з зимою та зустрічати весну. Її прихід здавна відзначають млинцями і народними гуляннями. Студенти факультету агрономії Уманського НУС вирішили теж провести цей тиждень весело і яскраво, зібравши дружню факультетську родину на свято. Адже вважалося, що від того, як людина проведе цей тиждень, буде залежати весь наступний рік.

Розпочали свято ведучі Марія Грановська та Влад Величко, які розповіли історію походження свята і повідомили, що залежно від регіонів останній тиждень м'ясниць носив кілька назв – Пу́щення, За́пусти, Сиропу́сний тиждень, Ма́сниця, Масляна, Си́рна неділя, Ба́бське свято, Зага́льниця, Ніжкові заговини. Упродовж цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування.

В інсценізованій хаті зустрічали гостей дві кумасі – бібліотекарі Марія Фіткаленко і Людмила Тодосійчук. Далі відбулось захоплююче дійство, де дівчата і хлопці проводжали Зиму, зустрічали Масницю та красуню Весну.

Завітали до світлиці й перший проректор Уманського національного університету Іван Мостов’як та декан факультету Сергій Полторецький.

Кожен день Сиропусту мав свою назву та певні традиційні обряди. Понеділок – «зустріч». Вівторок – «загравання». В цей день влаштовувались веселі забави, грища і танці.

У середу тещі частували своїх зятів млинцями. Цей день Масниці називали "ласунець".

У четвер парубки виглядали наречених, а дівчата – суджених. Неодруженим прив’язували до лівої руки колодку; палицю знімали тільки тоді, коли парубок станцює або відкупиться.

У п’ятницю відбувались тещині вечірки. Цього дня зять мав почастувати тещу. Після цього йому належало покатати свою тещу вулицями села або ж міста. Цікаво, що злих та сварливих везли по нерівній дорозі. Цей обряд дуже сподобався хлопцям факультету.

Шостий день – посиденьки. У ці дні влаштовували сімейні чаювання з піднесенням подарунків. Всі зустрічали гостей та пригощали їх.

Сьомий день – сиропустна неділя, Масне пущення – Прощена неділя. Готуючись до Великого посту, годилося йти до родичів і сусідів, та просити прощення за всі провини та нанесені образи, бо постування передбачало духовне очищення і примирення.

Та найяскравішою подією свята Колодія, його кульмінацією вважається спалювання опудала Зими.

В театралізованій постановці вечорниць студентам колоритно вдалося розкрити обрядовість свята Колодій, яке було наповнене веселощами, піснями, жартами, тією щирою українською гостинністю, яка, певно, найбільш притаманна саме нашому народу.

Тож з Колодієм, з Масницею усіх викладачів, студентів і співробітників вітають студенти факультету агрономії! Нехай же веселощі Масляної запам'ятаються до наступних свят, а весна, заглядаючи у вікна в кожну оселю, подарує усім мир, щастя і достаток на весь рік!

Студенти факультету агрономії щиро дякують працівникам Наукової бібліотеки Людмилі Тодосійчук, Марії Брижатюк, директору бібліотеки Наталії Сомовій, керівнику ансамблю пісні і танцю «Хлібодари» Світлані Бердниковій за допомогу у проведені заходу.

Олена Черно,
заступник декана з виховної роботи
факультету агрономії