+38 (04744) 3-80-06
Optimus nabuerit in regione, notus in Ukraina et in mundi est - Кращий у регіоні, знаний в Україні і світі
Меню

Що потрібно знати про індексацію наукових книг у Scopus?

Міжнародна наукометрична база даних Scopus – глобальне джерело наукової інформації, де індексуються не лише наукові статті, а й розділи книг, матеріали конференцій, редакторські коментарі та інші наукові матеріли. Докладніше про це можна ознайомитися тут. Процедура індексації наукової статті у Scopus відома багатьом науковцям, однак як до бази даних потрапляють інші матеріали? Пропонуємо розглянути критерії оцінки та умови індексації книг у Scopus.

Критерії індексації книг у Scopus

Перш за все, необхідно розуміти, які матеріали можуть бути проіндексовані у Scopus. До таких належать: підручники (не нижче аспірантського рівня), монографії, глави книг та довідники. НЕ можуть бути проіндексованими у бд Scopus: дисертації, підручники для студентів, атласи, щорічники, біографії, науково-популярні книги та посібники.

При цьому, дещо вищий пріоритет мають матеріали соціально-гуманітарних та мистецьких напрямків (Social sciences and Arts & Humanities), а також наукових, технічних та медичних напрямків (Science, Technology & Medicine).

Відбір книг не здійснюється на індивідуальному рівні. Подібно до індексації статей, де посередником між автором та базою даних в деякій мірі є науковий журнал, при індексації книг таким посередником виступає видавництво. Лише воно може надіслати запит у Scopus щодо розгляду та включення того чи іншого матеріалу у базу даних за допомогою відповідної форми.

Вимоги до видавців щодо індексації книг

Наукометрична база даних Scopus дбає про якість усіх проіндексованих матеріалів, тому при поданні книг видавцям варто звернути увагу на так моменти:

  • Scopus проводить оцінку запропонованих книг один раз на рік, якщо подані матеріали відповідають мінімальним критеріям, фахівці наукометричної бази даних зв’яжуться з видавництвом для отримання додаткової інформації.
  • База даних розглядає книги поточного року відбору, раніше опубліковані видання індексуватись не будуть.
  • Для оцінки рівня матеріалу, Scopus вимагає доступ до повного тексту 2-4 книг.
  • Усі книги повинні містити ISBN (для ISSN передбачено іншу форму)
  • Усі метадані мають бути записані в ONIX або MARC.
  • Усі метадані повинні містити коди предметних областей BIC або BISAC.
  • Повний текст книги має бути виконаний або перекладений англійською мовою.

Якщо подані видавництвом матеріали задовольняють мінімальні умови, їх буде перевірено за такими критеріями:

  • Репутація та вплив видавця.
  • Відповідність пріоритетній предметній області.
  • Формат змісту книги.
  • Видавнича політика.
  • Якість поданого матеріалу.

Відбір матеріалу здійснюється спеціально сформованою комісією раз на рік у літній період, Консультативна рада з вибору вмісту (CSAB) не бере участі в оцінці такого типу контенту.

Індексація книг в Scopus має свою специфіку, що дещо відрізняється від розміщення наукових статей в цій базі даних. Автори повинні уважно ставитись до відбору видавництва, що подаватиме матеріал, зважати на його якість та репутацію. Дотримання вищезазначених вимог на рівні видавництва сприятиме гарантованій індексації книг у наукометричній базі даних Scopus.

 

Першоджерело інформації ТУТ