+38 (04744) 3-80-06
Optimus nabuerit in regione, notus in Ukraina et in mundi est - Кращий у регіоні, знаний в Україні і світі
Меню

Impact Factor для AHCI та ESCI

Одним із важливих наукометричних індексів є імпакт-фактор (IF) чи журнальний імпакт-фактор (JIF). Саме цей показник відображає середню річну кількість цитувань статей, що були опубліковані за останні два роки в конкретному журналі.
          Impact Factor найкраще характеризує престиж журналу в певній галузі: так журнали з вищим значенням імпакт-фактора отримують важливіший статус у його галузі, а журнали з меншим значенням імпакт-фактора – навпаки. 

Увів цю концепцію Юджин Гарфілд, засновник Інституту наукової інформації. Як він зазначив, імпакт-фактор є мірою того, як журнали залучають найкращі статті до своїх видань.

Розрахунок Impact Factor для Web of Science

          Вперше JIF почали розраховувати в 1975 році для журналів, що входять до списку Journal Citation Reports (JCR). Наразі, розрахунком імпакт-фактора займається британсько-американська публічна аналітична компанія Clarivate, яка з 2018 року стала новим видавцем JCR. Щороку, Clarivate надає звіти про цитування, які включають розраховані імпакт-фактори журналів.

          З математичної точки зору, дворічний імпакт-фактор журналу є співвідношенням між кількістю цитувань статей протягом заданого року, які були опубліковані за два попередні роки, і загальною кількістю опублікованих і проіндексованих статей у цьому журналі протягом двох попередніх років.

          Починаючи з 1975 року, JIF розраховувався виключно для журналів, які включені до Розширеного індексу наукового цитування (SCIE) та Індексу цитування соціальних наук (SSCI).

          Серед основних умов відбору є відповідність 24 суворим критеріям якості Web of Science та необхідність прийняття статті до 1 січня поточного року. Зазвичай, лише близько 15% журналів долають цю планку високої якості.

Нововведення розрахунку Impact Factors

          Минулого року, а саме в липні 2022 року, було анонсовано новину про зміни в розрахунку JIF, які стосувались розширення Journal Impact Factors для всіх журналів Web of Science Core Collection, включаючи індекс цитування в галузі мистецтва та гуманітарних наук (AHCI) і мультидисциплінарного індексу цитування нових джерел (ESCI).

          28 червня 2023 року Clarivate Plc випустила оновлення своїх щорічних звітів JCR за поточний рік. Випуск містив понад 21 500 журналів із понад 250 наукових і дослідницьких дисциплін. Вперше всі журнали Web of Science Core Collection, які пройшли попередній відбір, мали право отримати JIF. 

          Крім того, у цьогорічному випуску JCR імпакт-фактор відображатиметься з одним знаком після коми, а не з трьома, як це було раніше. Такий підхід був розроблений для того, щоб користувачі враховували всі показники та описові дані в JCR під час порівняння журналів.

          Перехід до нового відображення JIF призведе до збільшення кількості зв'язаних рейтингів. Що має значний вплив на розподіл квартилів JIF, які розраховуються відповідно до кількості рангових позицій у даній категорії.

Переваги та недоліки нового методу визначення JIF

          Розширення імпакт-фактора на всі журнали, які відповідають критеріям якості Web of Science, потягне за собою ряд позитивних змін.  В першу чергу, такий підхід компанії Clarivate забезпечить повну прозорість статей і цитувань. Також це надасть можливість продемонструвати свою цінність в науковій спільноті всім якісним журналам, включаючи нещодавно засновані журнали, журнали з відкритим доступом, журнали з нішевою або регіонально орієнтованою тематикою та журнали з країн Глобального Півдня.

          Однак, відкритим питанням лишається те, як вплине на наукову спільноту надання імпакт-фактора для журналів, що входять до ESCI. Оскільки, більшість науковців вважають, що якість цих журналів досить сумнівна. Адже індекс цитування ESCI був запущений відносно нещодавно та не має строгих критеріїв для включення та гідного рівня рецензування.

Що чекати у наступному випуску JCR?

В наступному випуску JCR 2024 року планується додати журнали AHCI та ESCI до рейтингу категорій JCR та призначити їх квартилям JIF. З наступного року ми побачимо єдиний рейтинг для кожної з 254 категорій, який включатиме журнали з усіх чотирьох видань (SCIE, SSCI, AHCI та ESCI).

          Для AHCI планується ввести рейтинги для 25 унікальних мистецьких і гуманітарних категорій. А для ESCI спеціальних категорій не буде, оскільки всі індексовані в даному видані журнали належать до вже існуючих 254 предметних категорій.

          Такий поетапний підхід компанії дозволить нам, разом з усім науковим світом, прозоро спостерігати за тим, як кожна з цих змін окремо впливає на рейтинг JIF і квартилі.

         

Отже, зміни в розрахунку JIF певною мірою матимуть позитивний вплив на наукову спільноту, дозволивши проявити себе не лише високо цитованим журналам, а всім якісним виданням. 

          Однак, попри ці зміни, науковцям все-таки буде корисніше зосередитися на відомих індексах Web of Science Core Collection, таких як SCIE або SSCI.

 

Першоджерело інформації ТУТ