Перспективи створення національного консорціуму ORCID в Україні
Про можливість створення національного консорціуму ORCID в Україні говорять уже протягом кількох років, однак досі такої структури сформовано не було. Нині це питання знову набуло актуальності, після того як керівництво ORCID висловило свою підтримку Україні. Отож, що таке національний консорціум ORCID і які можливості він надає науковцям?
Сервіс ORCID широко застосовується вченими всього світу, в тому числі й України. Згадка про цей сервіс є навіть у національному законодавстві, зокрема у законах, що стосуються порядку захисту дисертаційних досліджень та формування переліку фахових видань. Профіль науковця в ORCID є інтегрованим джерелом відомостей про дослідницьку діяльність вченого, а унікальний ідентифікатор забезпечує коректність у використанні дослідницьких робіт, цитуванні та афіліації.
У березні 2022 року Кріс Шиллум виконавчий директор ОRCID зробив спеціальне повідомлення про Україну, в якому він засуджує воєнні дії рф на території України та підтримує нашу країну. При цьому, керівництво ОRCID пропонує створити Український консорціум на безоплатній основі терміном на три роки (з 2022 по 2024 роки). Це питання буде розглянуте в травні на засіданні керівництва ОRCID, що буде чудовим стартом для створення національного консорціуму ОRCID в Україні. Міністерство освіти та науки України підписало меморандум про співпрацю з організацією ORCID.
Що таке національний консорціум ORCID?
До складу консорціуму входить 5 і більше організацій, які об’єднуються з метою формування спільноти, що застосовуватиме послуги і ресурси ORCID на локальному та національному рівнях. Кожна організація підписує ліцензований договір члена консорціуму. У ньому визначається структура консорціуму, ролі кожного з його членів, характер співпраці, терміни, вартість наданих послуг, контакти відповідальних осіб та інше.
Переваги створення консорціуму ORCID в Україні
Для розвитку науки в Україні використання ORCID має низку переваг на рівні науковців, закладів вищої освіти та країни в цілому. Всі вони стосуються покращення ідентифікації вчених, підвищення ролі автоматизації в галузі наукових досліджень, розширення міжнародної співпраці.
Одним із варіантів, що спрямований на максимальне використання переваг ORCID, є створення національного консорціуму. Експерти сфери наукометрії переконані, що найбільшу перевагу в цьому питанні має забезпечення комплексної програми діяльності на рівні українських наукових організацій.
Слід звернути увагу на міжнародний досвід – національні консорціуми сформовані в-понад 20 країнах світу, 12 з яких – країни Європи (Польща, Австрія, Чехія, Італія та ін.). В США діє два національних консорціуми. Цінним у цьому питанні є досвід Великої Британії, де всі заклади вищої освіти інтегровані з ORCID. Також, систему постійних ідентифікаторів інтегровано в національні електронні науково-інформаційні системи (CRIS) у Фінляндії - Research.fi; Ізраїлі – CRISrael; Португалії - PTCRIS; Італії - ORCID Italy Hub; Новій Зеландії - ORCID NZ Hub; Перу - PeruCRIS.
Пріоритетними напрямками у заснуванні національного консорціуму ORCID в Україні є підготовка програми його діяльності відповідно до вітчизняного законодавства, розв'язання фінансових питань та оплати членських внесків, забезпечення якісної системи комунікації.
Створення національного консорціуму ORCID – багатоаспектне питання, що охоплює вирішення й унормування багатьох моментів. Однак, якщо керівництво організації ORCID вирішить ухвалити ініціативу щодо створення національного консорціуму в Україні на тимчасово безоплатній основі – це стане чудовим поштовхом для розширення наукової діяльності. Такий крок зробить можливим офіційний запуск консорціуму впродовж уже цього року.
Світлана Третьякова,
заступник декана
факультету агрономії
з наукової роботи
Першоджерело інформації ТУТ